Naše projekty

 

Facebook
Jarní tábory - HIPO

Hiporehabilitace v Koryčanech

Koryčany 1999
   
Lenka Chudárková | 1.6.1999 | ... Jarní tábory - HIPO


"V tomto boxu je naše Ontárka a koncem týdne se jí má narodit hříbátko". "Jé, hurá, budeme při tom!", ozve se radostné volání ze stájí hned při jejich první prohlídce. "... a tohle je malinko divoký hřebec Kevin, ale pozor, kouše!" Pak následuje dalších asi dvacet boxů a v každém čeká náš nový kamarád pro tento týden - kůň.


V tu chvíli ještě většina z nás netuší, jak až velký kamarád to za pár dní bude. Největší "kovboj" - Fred - nás během seznamovací přednášky nijak nešetří a povídá a ukazuje a povídá a ... "Tohle je hák, kterým se čistí koním kopyta, tohle kartáč, kterým se čistí ze srsti prach, a takhle se s ním pracuje... takhle se sedlá, uzdí ..."

Ústa se nám pootevírají, oči protáčejí a tají dech... "Snad to nebudeme muset dělat všechno sami? Vždyť ten kůň je třikrát větší než naše děti a malý Štěpán nebo Pepča koníkovi nohu snad ani neudrží...", Aleš i já lapáme po dechu, ale Freda nejde obměkčit. Říká: "S koněm se nejlépe sblížíte jedině, když se o něj umíte pěkně postarat." Děti měly strachu nepoměrně méně, a navíc byly moc šikovné a koníci moc hodní, takže se všichni sblížili velice rychle.

A jak vypadal běžný život opravdových "koňáků"? Ráno hned s prvním zařehtáním vyskočit z postelí a "šupajdy" na malou rozcvičku a hned po snídani ke koním. Hezky pěkně vyklidit stáj, vyčistit, vyčesat, osedlat koně a teprve potom můžeme na jízdárnu. Ještě si zopakovat postup jak správně nasedat, držet a vést koně, nasadit helmu ... Hodná paní mistrová nás nenechává ani na chvíli zahálet na hřbetě našeho čtyřnohého kamaráda. Začíná skutečná hiporehabilitace - spousta cviků a sestav. K tomu si pořád myslet na správné držení těla, prošlápnuté paty, správné držení otěží... Během několika dnů v koňském sedle vypadají všichni podstatně jistěji a ti šikovnější přidávají dokonce ke kroku občas také klus.

Bohatý "koňácký" život nám během odpolední vyplňuj například horský golf, návštěva města, nebo třeba sportovní klání v místní tělocvičně či koupáníčko v prima bazéně. Navštívili jsme také srdce nedalekých vrchů, hrad Buchlov. Večery patřily společnému zpívání a povídání, promítání, táborákům, diskotéce, nevšedním hlemýždím závodům, či soutěži ve sbírání čtyřlístků ...

Nadšená a dobrá nálada, radost dětí s jakou spoluprožívaly celý den a naplnění z opravdové blízkosti člověka a "němé tváře". To jsou jen tři věci z mnoha, za které děkuji z tohoto květnového týdne.

Přečteno: 3252x (naposledy 25.3.2019 v 02:40)

Handicap Zlín, z.s. © 2004 - 2019 | www.handicap.cz | handicap(a)handicap.cz


Představujeme se Vám
Naši partneři 2018
Naši partneři 2017 Standardy kvality na výbornou!

Hlavní mediální partner

Radio Zlín

Hlavní partner DOBRODĚJE

Aukro